Eucharystyczny styl życia

Kościół żyje Eucharystią, chcemy też by wierni żyli nią coraz mocniej, a nie tylko w niej uczestniczyli. Potrzeba nam przylgnięcia sercem do Tego, który jest Gospodarzem Eucharystii. To nie biskup czy kapłan, tylko sam Jezus Chrystus. Przyjmijmy eucharystyczny styl życia. 

Te powyższe słowa kieruje do nas przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski – abp Wiktor Skworc. Biorąc pod uwagę opublikowane przez nas w dniu wczorajszym statystyki, zdaje się, iż jest to dobra odpowiedź na panującą sytuacje, gdy to w naszej diecezji na niedzielnej Eucharystii przystępuje do komunii zaledwie 18,2% wiernych podczas gdy na mszy świętej w tym dniu jest 60,4% parafian. 

Na rozpoczęcie Adwentu Metropolita Przemyski kierował do nas list informujący o rozpoczęciu trzyletniego programu duszpasterskiego dotyczącego Eucharystii. Do tego listu można powrócić tutaj. Program duszpasterski jest skierowany nie tylko do tych brakujących 42,2% osób nie uczestniczących w pełni w niedzielnej Eucharystii, ale także do osób, których drogi z Kościołem z różnych powodów się rozeszły. Kardynał Robert Sarah przebywając w Polsce w 2016 roku kierował do nas takie oto słowa:

To jest rzeczą oczywistą, że największym darem, jaki otrzymaliśmy, jest Eucharystia. […]Osobiście uważam, że trzeba wykonywać wielki wysiłek, aby na nowo odkryć piękno i świętość liturgii. To jest ten jedyny, tak szczególny moment, kiedy człowiek staje twarzą w twarz z Bogiem. […] Jeżeli banalizujemy Eucharystię, traktujemy ją jak jakiś zwykły posiłek, ucztę, wtedy zatracamy to trwanie twarzą w twarz z Bogiem. […] Jestem głęboko przekonany, że Polska ma wielką misję względem Europy. Jest to trudna misja, bo ta misja idzie pod prąd powszechnym nurtom panującym za Zachodzie. Zachód chce osiągnąć pełną autonomię wobec Boga, a Polska musi to zwalczyć[…]. Jeśli będziemy pielęgnować adorację Eucharystii, jeśli będziemy pielęgnować naszą relację z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, zaczniemy zauważać, że Eucharystia jest szczytem naszego życia. Wszystko zależy od modlitwy. Bez modlitwy nigdy nie odkryjemy, czym jest Eucharystia.[…]

Wobec panującego zaniku docenienia Eucharystii i zachęcamy do wzmożonej modlitwy i odkrywania piękna Eucharystii oraz nie zatracania sacrum. Abp Wiktor Skworc kieruje także do nas słowa:

Eucharystia ma zmieniać nasze życie, mamy przyjąć eucharystyczny styl życia, czyli kierować się miłością. […] Pamiętajmy, że w każdą niedzielę, w czasie Mszy św. Chrystus głosi nam swoje słowo. Jeśli weźmiemy je sobie do serca, to będziemy inaczej przeżywali swoje życie. Eucharystia jako ofiara Jezusa Chrystusa uczy nas ofiarności i miłości. Dzięki mocy Eucharystii możemy naśladować Jezusa Chrystusa.

Te słowa przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski wpisują się w trzyletni program duszpasterski, który ma na celu rozbudzenie w nas dostrzegania daru i piękna w nim zawartego, a jest nim Eucharystia. Starajmy się rozwijać nasze uczestnictwo w tej bezkrwawej ofierze Jezusa, oraz zacznijmy ją doceniać.