118 lat temu, w pierwszą sobotę sierpnia, urodził się Stefan Wyszyński – późniejszy metropolita warszawski, kardynał, prymas Polski. Jak co roku w miejscowości jego narodzin zaplanowano uroczystości. Ponadto w katedrze wrocławskiej właśnie dziś odbędą się obchody 95. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia.
Stefan Wyszyński to syn Stanisława – organisty, i Julianny Karp. Urodził się w Zuzeli. W 1924 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan studiował na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, uzyskując stopień doktora. Po wybuchu II wojny światowej, w czasie ostatnio wspominanego powstania warszawskiego, był kapelanem Okręgu Wojskowego Żoliborz-Kampinos. W latach 1946-1948 sprawował godność biskupa lubelskiego. 18 listopada 1948 r. został przeniesiony przez papieża na arcybiskupstwo gnieźnieńskie i warszawskie. Początkowy okres jego prymasostwa przypadł na czas konfrontacji na linii państwo – Kościół. W latach 1953-1956 Wyszyński był internowany.
W tym czasie (przyp. red. 1953 r.) został kreowany na kardynała-prezbitera tytułu S. Maria in Trastevere. Jednakże ingres do kościoła tytularnego odbył się dopiero w 1957 r. W czasie internowania kard. Wyszyński wpadł na pomysł idei Wielkiej Nowenny, mającej przygotować wiernych do obchodów Milenium Chrztu Polski, która została zrealizowana w latach 1957-1966. Wówczas kardynał wygłosił setki kazań w odwiedzanych parafiach podczas pielgrzymki kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce. Dzięki jego inicjatywie papież Paweł VI ogłosił Maryję – Matką Kościoła. W 1974 r. Prymas przeprowadził III Synod Archidiecezji Warszawskiej, a w latach 1977-1981 II Synod Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Podczas swojego życia wyświęcił 45 biskupów, ukoronował 48 wizerunków Maryjnych. Był też przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat. Uczestniczył także w czterech konklawe (przyp. red. wybory: Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I oraz Jana Pawła II). Brał czynny udział przy przygotowania do Soboru Watykańskiego II, oraz uczestniczył w wszystkich jego sesjach. Uczestniczył ponadto w pracach Nadzwyczajnych Synodów w Rzymie w latach 1969, 1971 i 1974 r. Był także jednym z inicjatorów “Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich” w 1965 r. Wiele uczelni obdarzyło go tytułem doktora honoris causa. Był autorem wielu publikacji. Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Od roku 1989 prowadzony jest jego proces beatyfikacyjny.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego. Zawsze bronił godności i praw człowieka. Nieustannie twierdził, że należy podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości. Starajmy się czerpać z jego postawy jak najwięcej, aby tworzyć lepszą przyszłość.
fot. PAP
źródło: KEP, Prymas Polski, Polskie Radio